Odpustila som si...

Autor: Slavka Kmeťová | 25.2.2014 o 7:05 | Karma článku: 11,97 | Prečítané:  1949x

V živote som bola párkrát na úplnom dne. Sociálnom, finančnom, citovom.  Dlho, niekedy celé roky som si vyčítala, keď som niečo nezvládla alebo urobila zlé rozhodnutie. Svoje viny som si nosila ako akýsi batôžtek bolesti stále so sebou. Keď som stála pred nejakým rozhodnutím, vždy som si pripomínala minulé neúspechy a to výrazne ovplyvňovalo moju  sebadôveru a intuíciu, bola som neistá a váhavá, čo ma logicky nikam neposunulo.

Moment, kedy som sa rozhodla niečo s tým urobiť, prišiel v čase, keď som už bola niekoľko mesiacov rozvedená, sama s trojročnou dcérou, bez práce. Celé mesiace som si vyčítala, že som naše manželstvo neudržala, že dcére nie som schopná poskytnúť citovú stabilitu, finančné zázemie, dať jej úplnú rodinu, že bude vyrastať bez otca... Aj keď som si uvedomovala, že som nebola až taká zlá manželka, obviňovala som sa zo svojho zlyhania voči dcére, voči manželovi. Veď keby som urobila inak to či ono, určite by od nás neodišiel, dcéra by mala otca, neborili by sme sa samé vo finančnej neistote... Jemu som odpustila, priala a prajem mu šťastný život, ale na seba som sa hnevala. Stále. Byť  na dne má asi jedinú výhodu... Máte sa od čoho odraziť. A presne to som jedného dňa urobila. Povedala som si, že takto to ďalej nejde. Začala som sa v myšlienkach vracať k tomu, čo som v živote zvládla, čo som dosiahla a zistila som, že toho nie je až tak málo. Toto zistenie ma potešilo a povzbudilo. Dokonca som si to začala písať. Taký „zoznam úspechov".  Prestala som si vyčítať, čo som nezvládla a začala som sa zameriavať na to, čo som dosiahla. Prestala som si denne pri pohľade na svoju dcéru vyčítať, že som jej neudržala rodinu. Naopak, začala som v tom hľadať výhody - iné mi ani nezostalo, len v tom nájsť pre nás niečo pozitívne.

Raz som niekde čítala, že v každom z nás je stále to malé dieťa, akým sme boli kedysi. A či by sme aj toto malé dieťa pokarhali a dávali mu vinu za to, že niečo nezvládlo. Alebo by sme sa ho snažili utešiť a povzbudiť? Utreli by sme mu slzy, pofúkali rany... Možno by sme sa ho snažili naviesť na to, aby sa zo situácie do budúcnosti poučilo. Presne to som urobila. Prestala som sa obviňovať, začala som hľadať význam toho, že sme sa rozviedli a tomu dieťaťu vo mne som odpustila. Odpustila som si všetko. Zrazu som pocítila nesmiernu úľavu a začali sa mi diať v živote zmeny. Zmeny k lepšiemu. Tým, že som sa začala zameriavať na to pozitívne, čo sa mi v živote stalo, som sa dostávala k novým pracovným príležitostiam, rozšírila som si okruh známych a začalo sa nám s dcérou konečne dariť.

Prebrala som zodpovednosť za svoje zlyhania a netvárim sa, že sa nestali. Konala som tak, ako som to v danej chvíli cítila, ako som musela. Ale už sa neviním. Odpustila som si. Už si stále nepripomínam, čo som nezvládla, naopak, snažím sa v slabých chvíľach zamerať na to, čo sa mi v živote podarilo. Trvalo mi dlho, kým som v sebe tú silu našla, dlho som sa podceňovala a nechala podceňovať. Ale zvládla som to. Ten „zoznam úspechov" mám dodnes a priebežne ho doplním, lebo občas to potrebujem vidieť čierne na bielom.

Odpustiť ostatným som nikdy nemala problém, ale bolo ťažké naučiť sa odpustiť sebe. Dnes to viem, viem si odpustiť a netýram sa zbytočne dlho tým, čo mi nevyšlo. Už neplním svoj batôžtek bolesti. Snažím sa priznať si chybu, poučiť sa, odpustiť si a ísť ďalej. Len tak sa dá pohnúť z miesta. Zo svojich chýb som sa poučila a stala som sa silnejšou. Odpúšťam si a je mi odpustené.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?